WYDARZENIA
"POMAGAMY W PRZYPOMINANIU HISTORII NASZEGO MIASTA.." YYYY-MM-DD

W połowie września zostaliśmy poproszeni przez Muzeum Motoryzacji "Na Węglowej" oraz Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku o przewiezienie niezwykle cennego historycznie pojazdu.

Jest to Ford A Iżorskij, w skrócie FAI. W latach 1933-36 sowieci wyprodukowali blisko 700 takich pojazdów. .
Samochody pancerne FAI i FAI-M, znajdowały się na wyposażeniu jednostek pancernych i piechoty Armii Czerwonej. Swój chrzest bojowy przeszły w Hiszpanii, gdzie wysłano kilkanaście wozów tego typu. Brały udział w konfliktach dalekowschodnich,wojnie radziecko- fińskiej, ataku na Polskę i początkowej fazie wojny radziecko-niemieckiej.

Do dziś przetrwały tylko dwa egzemplarze, jeden w Rosji i jeden w Białymstoku. Ten jest szczególnie cenny, bo to pierwsza, niezmodernizowana wersja.Unikat, odnaleziony w połowie lat 80. ubiegłego wieku w bagnie koło miejscowości Koźliki, należy do Muzeum Wojska.Nie wiadomo,kto nim jeździł, ani kiedy wylądował w mokradle. Z bagna udało się wydobyć jedynie pancerz. Silnik i podwozie od produkowanego na licencji forda A pozostały w błocie.

Odtworzoną tankietkę można oglądać w białostockim Muzeum Motoryzacji przy Węglowej. W Muzeum Wojska Polskiego służył jako eksponat specjalny okolicznościowej wystawy poświęconej sowieckiej agresji na Polskę. To autentyczny świadek tamtych dni, uczestnik minionych wydarzeń. Dokładnie takie same 71 lat temu jeździły ulicami naszego miasta.
Oczywiście JMP stanęło na wysokości powierzonego zadania z całym pietyzmem i szczególną dbałością o zabytek dokonało przewozu by społeczeństwo Białegostoku mogło zapoznać się z historią naszego miasta

CZYTAJ INNE ...
 
 

 
JMP: ul. Sejneńska 10, 15-399 Białystok, tel. (0-85) 742 97 37